– Այսօր Վարդանանց է, թոռնիկս Երեւանի  մէջ մանկապարտէզ գնաց:
Փակ են Պուրճ Համուտի եւ Այնճարի հաստատութիւնները (բացառութիւնները յարգելի չեն), սակայն Հայաստանի մէջ սովորական աշխատանքային օր էր. կարծես տեղեակ չեն Վարդանանցէն: Հայաստանի պետական պատկերասփիւռի կայանէն ի զուր սպասեցի, որ Վարդանանցի  մասին յայտագիր ներկայացնեն: Ինչպէ՞ս մեր ժողովուրդը միասնակամ պիտի ըլլայ, երբ ազգային տօն մը միասին չենք  կրնար տօնել…
Ուրիշ հարց է նաեւ,  որ Վարդանանց տօնակատարութիւններուն  բացակաները շատ են…
– Հայաստանի պաշտպանութեան նախարար Դաւիթ Տօնոյեանը հարցազրոյցի մը  մէջ կը յայտարարէ, որ Հայաստան պաշտպանողական զէնքերու կարիք չունի, այլ` յարձակողական: Այո՛, կ՛ըսէ նաեւ, որ  եթէ Ազրպէյճան փորձէ յարձակիլ Հայաստանի վրայ, հայկական բանակը ուժգին  պիտի  հակադարձէ: Կարի՞ք կայ յաւելեալ լուսաբանութեան:
– Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինեանը Իրան կատարած իր այցելութեան ընթացքին հանդիպեցաւ նաեւ Թեհրանի հայութեան հետ` յայտարարելով, որ Հայաստանի կառավարութիւնը չունի հայաստանեան կամ սփիւռքեան օրակարգ, այլ իր օրակարգը համահայկական է, եւ հայ ժողովուրդին միասնութիւնը ամէն բանէ վեր է: Միայն կարելի է ռղջունել վարչապետին յայտարարութիւնը:
Սակայն, միւս կողմէ, այդ միասնութիւնը հարուածներ  կը ստանայ: Սփիւռքի նախարարութիւնը կը լուծուի (թէեւ վարչապետը կը հաւաստիացնէ, որ նախարարութեան մակարդակէն աւելի բարձր պիտի ըլլայ  վարչապետի հսկողութեան տակ գործող սփիւռքի գերատեսչութիւնը):