Դժուար է հերքել մատնանշուած հիմնաւորումները. ինչպէս հին յունական ժամանակներում` ժողովրդավարութեան առաջին իսկ օրերից դժուար է եղել հերքել Սոկրատեսի մտահոգութիւնը, թէ զանգուածը չունի արժանիքը` ղեկավարելու պետութիւնը. կամ այն, որ ժողովրդավարութիւնը եւս ինքնին մեծամասնութեան բռնապետութիւն է փոքրամասնութեան վրայ, ու դա` մանաւանդ մեր ժամանակներում, երբ մեծանում է լուռ զանգուածների իրողութիւնը` հիմք ունենալով մարդկային իրաւունքը կամ նոր ասութեամբ` իրաւունքի իրաւունքը, որով էլ հարցականի տակ է դրւում մինչ այդ իտէալական համարուող ժողովրդավարութիւնը…
Ինչպէս ասւում է, ու վերջերս աւելիով շեփորուեց մեզ մօտ, յեղափոխութիւնը եւս «ժողովրդական դիկտատուրա» է, որը միայն փոխարինում է «անհատին», արժեզրկել փորձելով յեղափոխութիւն եւ ժողովրդավարութիւն հասկացողութիւնները…
Սակայն հարցի խորքը նայելով` պիտի հաստատել, որ ներկայացուող տրամաբանական թուացող հիմնաւորումները եթէ ոչ միտումնաւոր թերի, ապա մասամբ սխալ են, քանզի ներկայ կացութիւնը, սկսած` աշխարհում դրամագլխի ու հարստութեան անարդար կուտակումից մի փոքրամասնութեան մօտ, որոնք հիմնականում նաեւ տնօրինում են նոր արհեստագիտութիւններն ու տեղեկատուական դաշտը եւ այդպիսով նոյնպէս հսկում հասարակական կարծիքը, ու միւս կողմից` բնութեան անխնայ օգտագործումն ու տրուող վնասները ամբողջութեամբ ներկայացնել որպէս ժողովրդավարական համակարգի անկարողութիւն ու պարտութիւն, ու ոչ թէ ծայրայեղ դրամատիրական համակարգի իրողութիւնն ու պարտութիւնը, իրօք անարդար է…
Մատնանշելի է, թէ հասարակական գործընթացները (առաւելաբար` 20-րդ դարում) եղել են այնպէս, որ բռնապետութիւնները տապալուել են յեղափոխութեամբ, իսկ ժողովրդավարական կարգերը տապալուել են ընդհանրապէս զինուորական յեղաշրջումով: Սակայն ներկայիս փոխուել են այդ գործընթացները եւ յեղափոխութիւններ ընդհանրապէս կա՛մ չեն իրագործւում, կա՛մ հայկական յեղափոխութեան պէս իրագործւում են անարիւն… Իսկ զինուորական յեղաշրջումները եւս ընդհանրապէս անընդունելի են համարւում (նոյնիսկ` Թուրքիայում): Ու այսպիսով, ժողովրդավարական կարգերը տապալւում են նորօրեայ մեքանիզմներով: Օրինակ` զանգուածների յուսախաբութեամբ, որոնք յետընթաց կարգով ստիպուած ապաւինում են աջ ծայրայեղականութեանը:
Այս ամէնը ասացի` ասելու համար, որ մինչ այն ժամանակ, որ չի գտնուել աւելի լաւ ու արդար համակարգ, քան ժողովրդավարութիւնը, հարկ չէ խաբկանք ապրել վերը նշուած տրամաբանութեամբ:
Այո՛, չկայ իտէալական համակարգ, ութոփիա. այո՛, փաստ է, որ մարդկային հասարակութիւնը չի յաջողել 21-րդ դարին համապատասխան զարգացած կարգեր ապահովել ժողովուրդների համար: Եւ ահա, մերօրեայ համամարդկային կենսական մարտահրաւէրները համարւում են բնապահպանութիւնն ու ծայրայեղականութեան դէմ պայքարը: